Delfinoterapia Meksyk 2009

Delfinoterapia to jeden z rodzajów animalterapii i jedna z najsympatyczniejszych i najatrakcyjniejszych terapii.

Badania nad wykorzystaniem kontaktu z delfinami w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym rozpoczęły się w USA w latach siedemdziesiątych XX wieku i jak dotąd terapia pomogła wielu dorosłym i dzieciom, a zwłaszcza pacjentom z autyzmem. Delfiny dostarczają dzieciom biorącym udział w terapii niezapomnianych wrażeń i bodźców i dzięki tym inteligentnym morskim ssakom wielu małych pacjentów otwiera się na świat zewnętrzny, poprawia się ich kontakt z otoczeniem, a często zaczynają mówić.

 Image

Ale nie sama zabawa (delfiny swym zachowaniem przypominają spontaniczne zachowanie małego dziecka i są zawsze chętne do zabawy) i bliski kontakt ze zwierzęciem ma wpływ na duże efekty terapii. Ze względu na duże zainteresowanie delfinów człowiekiem i swoją inteligencję delfiny „znajdują” odmienne cechy pacjenta i miejsca chorobowo zmienione w organizmie dziecka i wysyłają do nich wiązki ultradźwięków. Wynikiem ich oddziaływania jest pozytywna stymulacja centralnego systemu nerwowego oraz innych narządów pacjenta. Delfiny ciekawi bowiem wszystko co u człowieka odbiega od normy i tam właśnie wysyłają swoje ultradźwięki.

Image

Podczas zabawy z delfinami zwiększa się również u człowieka wydzielania  produkowanych przez przysadkę mózgową endorfin , które zmniejszają odczucie bólu, wpływają na termoregulację oraz wydzielanie niektórych hormonów.

Aby terapia dała efekty zalecanych jest co najmniej 10 spotkań z delfinem w wodzie (najlepiej jeśli pacjent pływa z delfinem w warunkach naturalnych, a nie w basenie), które z reguły trwają ok. 30 minut. Jednak nie u wszystkich dzieci efekty terapii są natychmiast zauważalne, u niektórych następuje niemalże „cud” i już w trakcie terapii pacjent np. zaczyna mówić lub jest w stanie wykonać jakiś dotychczas niemożliwy do osiągnięcia  ruch lub czynność. W większości przypadków na efekty trzeba poczekać kilka tygodni lub nawet miesięcy.  

Image

Pływanie z delfinami to niezapomniane przeżycie dla każdego, dlatego ta atrakcja jest oferowana również turystom oraz osoba dorosłym cierpiącym na nerwice czy depresje.Największym mankamentem tej wspaniałej terapii jest stosunkowo mała dostępność (głównie dla mieszkańców Europy) oraz bardzo wysoka cena. 

Image

Nasza córeczka miała szczęście uczestniczyć w terapii w delfinarium w Meksyku, które ze względu na rozpoczęcie działalności terapeutycznej w tym roku  (dotychczas w ośrodku odbywały się tylko pokazy delfinów i pływanie turystów z delfinami) zaoferowało nam spotkanie z delfinami nieodpłatnie.  Marysia szybko polubiła delfina Balam, który był jej terapeutą i starała się wykonać stawiane jej zadania, aby w nagrodę dostać od delfina buzi, albo wrzucić mu do pyszczka rybkę. Niestety z powodu choroby w trakcie naszego pobytu w Meksyku udało jej się skorzystać tylko z 7 sesji. Mimo to dostrzegamy u córeczki znaczną poprawę rozwoju mowy. Marysia umie już powiedzieć 4 sylabowe słowa i próbuje formułować proste zdania (chociaż nie zawsze wychodzi jej to poprawnie), a dotychczas miała kłopot w wymówieniem nawet swojego imienia.

Image