hipoterapia

Hipoterapia to niepowtarzalna terapia mająca na celu przywracanie sprawności psychoruchowej za pomocą ćwiczeń wykonywanych na koniu. Kontakt z koniem i jazda na nim daje osobie rehabilitowanej niespotykane w innych metodach terapeutycznych odczucia i możliwości. Obcowanie ze zwierzęciem daje dziecku wiele radości, dodaje pewności siebie i daje poczucie bezpieczeństwa ze względu stałą obecność terapeuty.

Niezwykle ważny  jest fakt, że w stępie ruch grzbietu jest przekazywany miednicy jeźdźca i jest on identyczny z ruchami prawidłowo kroczącego człowieka. Podczas jazdy na koniu istotne jest rytmiczne kołysanie oraz występujące przeciwstawne skręty biodra-barki spowodowane ruchem zwierzęcia. Zajęcia z hipnoterapii regulują także napięcie mięśni dziecka i służą korygowaniu wad postawy.

 

Image

 

W czasie jazdy konnej konieczne jest utrzymanie prawidłowej pozycji, co zmusza do prostowania sylwetki. Wzmocnieniu ulegają wówczas mięśnie grzbietu, brzucha i obręczy biodrowej. Ze względu na wyżej opisane dobrodziejstwa płynące z hipoterapii zdecydowaliśmy się na uczęszczanie z Marysią na takie zajęcia od wiosny tego roku. Nasze dziecko ze względu na wiotkość mięśni całego ciała nie umie utrzymać prawidłowej postawy ciała, a także chodzi w nieprawidłowy sposób.

Podczas jazdy konnej stymulowane są także zmysły dotyku, węchu i wzroku, dzięki kontaktowi z końską sierścią, kształtom zwierzęcia, odgłosowi kroków i odgłosom końskiego rżenia i parskania. Dzięki nieustannemu dopływowi przeciwstawnych doznań z mięśni, ścięgien i stawów całego ciała stymulowane jest czucie głębokie, bardzo często zaburzone u dzieci upośledzonych. Koń w znakomity sposób pobudza różne zmysły w sposób całkowicie naturalny. Jest to zwierzę żywe i przyjazne, potrafiące reagować na zachowania jeźdźca.

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image